Adata má nejrychlejší externí disk, až 4000 MB/s. A taky NVMe karty SD, nová PCIe 4.0 SSD

Oldřich Kratochvíl

Adata se pochlubila prvním externím SSD, které bude používat rozhraní USB4. Má číst až 4000 MB/s a být prý vůbec nejrychlejším externím diskem. Kromě toho oznámila i další novinky, například SD karty používající PCI Express a NVMe.

V pátek jsme informovali o plánech firmy Adata s pamětmi DDR5, které chce údajně dostat až na rychlosti DDR5-12600 , byť nevíme kdy a za jakou cenu (tyto takty možná budou věcí extrémního OC). Firma vedle toho odhalila také různé další komponenty, periférie a novinky. A mezi nimi také novinky v úložištích: extrémně rychlé paměťové karty SD Express a také zřejmě nejrychlejší externí SSD, které jako první používá nové rozhraní USB4.

Adata SE920: nejrychlejší externí SSD?

Adata SE920 je externí SSD, které je mezi externími disky podle výrobce dokonce úplně nejrychlejší (ale je možné, že při tom porovnávání bylo něco pominuto). Je to díky využití rozhraní USB4 s propustností 40,0 Gb/s a zřejmě interního SSD s řadičem na rozhraní PCIe 4.0 ×4. Disk Adata SE920 díky tomu má dosahovat rychlost až 4000 MB/s, což by měla být hodnota pro sekvenční čtení. Pro sekvenční zápis výkon uveden není. Měl by ale překonávat jak nejvýkonnější externí disky s rozhraními USB 3.2 Gen 2 (SuperSpeed USB 10 Gb/s) a Gen 2×2 ( SuperSpeed USB 20 Gb/s ), tak zřejmě i disky používající Thunderbolt 3.

Disk má mít speciální pouzdro odvádějící zevnitř teplo. Bohužel není řečeno, jaký je použitý řadič a NAND, ale doufáme, že by to měla být TLC, když už jde o výkonný produkt. Zařízení bude dostupné asi ve vícero kapacitách, ale také nebyly upřesněny, takže přesně nevíme. Nejmenší asi budou 500 GB nebo 1 TB a největší 2 TB nebo 4 TB, ale to jenom hádáme.

Víc toho asi výrobce prozradí, až když se disk SE920 začne prodávat. To má ovšem nastat až za několik měsíců, do prodeje se má Adata SE920 dostat v prvním čtvrtletí roku 2022.

SD Express karty s rychlostí 700–800 MB/s

Adata také oznámila paměťovou kartu Premier Extreme , která běží na standardu SDXC 7.0, neboli SDXC Express. Ten používá rozhraní PCI Express 3.0 ×1. Sice jen na jedné lince, ale dovoluje to rychlost až 800 MB/s při čtení. Karta běží s protokolem NVMe, takže je to vlastně takové zmenšené výkonné SSD ve formátu paměťové karty, měla by mít také výkon na úrovni externích SSD.

Ani zápis nemá být špatný, až 700 MB/s. Karta bude dostupná v kapacitě až 512 GB. Toto nicméně není úplně převratné, protože specifikace SD Express už má novou verzi (SD 8.0, která dovoluje konektivitu až PCI Express 4.0 ×2, s níž budou paměťové karty moci být ještě rychlejší.

Více: Přicházejí paměťové karty SD Express a SDUC: výkon NVMe disků a kapacita až 128 TB

Více: Nový standard SD Express 8.0 je tu: karty pro PCIe 4.0 zvládnou rychlost až 4 GB/s

PCI Express 4.0 SSD Legend 880 a 840

Po těchto externích (či výměnných) úložištích pak ještě Adata oznámila také nové interní SSD pro výkonná PC. Má jít o novou řadu NVMe modulů pro (mimo jiné) kreativní využití, která se bude jmenovat Legend. Budou to vysoce výkonná SSD pro rozhraní PCI Express 4.0 ×4. Výkon má být až dvojnásobný proti nejlepším PCIe 3.0 SSD, rychlost sekvenčního čtení dosáhne 7400 MB/s.

To jsou minimálně pro čtení rekordní hodnoty, momentálně možná nejvýkonnější Seagate Firecuda 530 slibuje 7300 MB/s , ale výkon zápisu bude zase na oplátku nižší než u konkurentů. Sekvenční zápis má totiž být maximálně 5000 MB/s, byť je to pořád celkem hodně. Pravděpodobně je tedy použitý jiný řadič než Phison E18, mohlo by asi jít o čip Innogrit Rainier IG5236 – pak by SSD řady Legend měla stejný základ jako již uvedené moduly XPG Gammix S70 . Ovšem ta mají uváděn rychlejší zápis až 6400 MB/s, takže teprv uvidíme.

Tato SSD mají existovat minimálně dvě, podle prezentace by vyšší model měl být označený Legend 880 a levnější Legend 840. Ten bude zřejmě mít pomalejší parametry než předchozí uváděná čísla (která nejspíš patřila k Legend 880).

U těchto SSD zatím informaci o tom, kdy přijdou do obchodů, nemáme.

Zdroj: ComputerBase , Adata