AMD chystá Radeony 630 a RX 640 s přeznačenými GPU Polaris. Navi také jako RX 600?

Oldřich Kratochvíl

V oblasti grafických karet jsou až asi všichni napjatí na příchod nových GPU Navi se 7nm výrobním procesem, které má AMD vydat v červenci až září . Vypadá to, že ještě předtím se na trh dostanou karty Radeon RX 600, které ale ještě 7nm nebudou a stále v nich pošlape starší 14nm křemík architektury Polaris. Nicméně možná ukazují, jak se bude Navi nakonec jmenovat, tato GPU by totiž mohla zapadnout do stejné generace.

AMD podle všeho chystá alespoň v některých pozicích nabídky grafik vydat další přeznačené karty. Přímo v oficiálním balíku ovladačů Radeon Software Adrenalin Edition 19.4.3 byly totiž nalezeny položky pro nové karty: Radeon RX 640 a Radeon 630 – podle číslování evidentně lowendové levné karty. Ovšem tyto novinky mají přiřazené stejné hardwarové identifikátory jako starší karty řady 500X , což byl refresh (či přeznačený facelift) vydaný loni.

Radeon RX 640 by měl být přeznačený Radeon RX 550X, což byl čip Polaris 11 (respektive refreshovaný Polaris 21) se 640 stream procesory a 2 nebo 4 GB paměti GDDR5 na 128bitové sběrnici s taktem 7,0 GHz efektivně (propustnost 112 GB/s). Karta Radeon 630 bude zase přeznačená forma loňské karty Radeon 540X (už bez „RX“), která měla 512 stream procesorů s 6,0GHz pamětí GDDR5 o kapacitě 2 nebo 4 GB, ale už jenom se 64bitovou sběrnicí (což dává propustnost 48 GB/s). Frekvence GPU se asi ještě můžou trochu lišit od řady 500X, ale jinak by tedy tyto nové modely měly být stejné jako ty loňské.

Navi také pod značkou RX 600?

Každopádně to z tohoto vypadá, že po řadě RX 400 a 500 přijde i Radeon RX 600. Šestistovkových modelů budu určitě ještě víc a je možné, že nakonec budou do stejné generace a schématu značení zařazeny také nové karty s architekturou Navi. Ty by tudíž možná mohly být prodávány jako Radeony RX 680 či možná RX 690, dále RX 670 a tak podobně. Toto by tedy mohl být doklad, že nová generace nebude mít Nvidii kopírující označení RX 3080/RX 3070/RX 3060, o kterém se mezitím spekulovalo (zdrojem byl začátkem roku Youtube kanál AdoredTV, ovšem přitom uváděl až příliš konkrétní informace jako ceny a TDP, takže pravděpodobně spíš nešlo o reálný únik, ale něčí výmysl).

Pokud se Navi jako RX 600 potvrdí, asi toto také znamená, že AMD ze začátku nevydá nová GPU této architektury i pro tento spodní výkonnostní segment, který teď pokrývají čipy Polaris 12 s 512 a 11 s 1024 shadery. 7nm GPU by pak nastoupila jen ve vyšších patrech a do tohoto lowendového pásma by nový čip bylo vydán až se zpožděním. Ono by to celkem dávalo smysl, ostatně levnější Polaris 12 také s vyšel až o rok později po Polarisu 11.

TIP: Máme první pohled na Radeon Navi. 256bitové GDDR6, dva osmipiny, USB-C a GPU Tach

Všechny fotografie

Radeon 630 a RX 640 by mohly být jen pro OEM trh

Tyto konkrétní dvě karty, které nyní unikly, se možná nemusí prodávat na běžném trhu, je celkem pravděpodobné, že jsou určené jenom do OEM sestav nebo notebooků. Jednak se dnes na volném trhu normálně prodává jen Radeon RX 550 a vyšší verze. Kromě toho karty řady 500X se také objevují jenom v hotových počítačích, takže pokud z nich vznikl přeznačený produkt, tak ten také může být jen pro trh OEM (v OEM sféře by to už vlastně byla čtvrtá generace Polarisů, zatímco ve volném prodeji byly jenom dvě).

Pro herní oblast tak jako tak vzhledem k výkonnostními segmentu nehrají podobné grafiky moc významnou roli. Zde bude důležité to, co přijde na vyšší výkonnostní pozice. Uvidíme, zda to už opravdu budou nové Navi, další přeznačeniny, nebo nějaký mix obojího…