Apple Music nově zvládne přehrávat hudbu v bezztrátové kvalitě i Spatial Audiu

Oldřich Kratochvíl

Apple si připravil skvělou novinku pro uživatele službyApple Music, kteří se v průběhu měsíce června dočkají podpory Spatial Audio, Dolby Atmos i „bezztrátové“ kvality přehrávání (Lossless Audio). Funkce budou dostupné pro zařízení s iOS 14.6, iPadOS 14.6, macOS 11.4 nebo tvOS 14.6.

Podle Applu budou Spatial Audio využívat tisíce skladeb. Spatial Audio podporují napříkladAirPods ProneboAirPods Maxa Apple technologii naoficiálních stránkáchpopisuje jako „pohlcující 3D zvuk“, který pomocí dynamického snímání polohy hlavy zajistí, že k uživateli každý zvuk přichází ze správného směru.

Skladby s podporou Dolby Atmos si budou moci (podlemacrumorom) vychutnat nejen majitelé sluchátek Apple či Beats (značky spadající rovněž pod Apple), ale i těch od dalších výrobců. U některých sluchátek však bude potřeba Dolby Atmos nejprve povolit. Dolby Atmos si pochopitelně bude možné poslechnout i z hlasitých reproduktorů kompatibilníchiPhonů,iPadů, MacBooku Pro, HomePodu nebo po připojeníApple TV 4Kke kompatibilnímu televizoru či reprosoustavě.

Uživatelé Apple Music rovněž získávají možnost poslechu v „bezztrátové“ kvalitě bez jakéhokoliv příplatku. V této kvalitě by mělo být dostupných více než 20 milionů skladeb během spuštění služby a 75 milionů skladeb ke konci letošního roku. Pro úplnost dodejme, že pod označením „bezztrátové audio“ má Apple na mysli 48 kHz, zatímco „Hi-Res Lossless“ odkazuje na kvalitu mezi 48 až 192 kHz.