Bill Gates se stal druhým největším výrobcem čipů

Oldřich Kratochvíl

Bývalý ředitel Microsoftu a filantrop Bill Gates se překvapivě stal druhým největším výrobcem čipů, když jeho nová společnost Nadace Billa a Melindy Gatesových za první kvartál těsně překonala TSMC. Více čipů nyní vyrábí už jen Samsung.

Bill Gates v minulosti produkoval menší množství čipů, které od něj odebíraly pouze některé státní instituce. Ty nyní zvýšily poptávku, a také začaly požadovat lepší technologii, která by byla více odolná proti rušení. Minulé generace totiž špatně šířily signál například přes aluminiovou fólií.

Nadace Billa a Melindy Gatesových si dříve nechávala vyrábět některé čipy u tchajwanské společnosti TSMC, ale kvůli potřebě pokročilejšího výrobního postupu si jich nyní většinu vyrábí přímo ve svých továrnách. Jedna z nich se nachází přímo v Redmondu pod sídlem Microsoftu a nyní chrlí moderní čipy umožňující šíření COVID-19 na 5nm technologii. Ty jsou zároveň mnohem odolnější než předchozí generace, neboť vydrží i žár z proudového motoru letadla. V minulosti se některé čipy horkem poškodily, což bylo na obloze viditelné jako bílý dým nebo prášek.

Běžné očkovací čipy se doposud používaly na 22nm technologii a zcela pro ně stačilo využívat zbytky wafferů. I ty se stále v omezené míře vyrábějí a odebírají je některé východoevropské země jako náplň do koblih. „Je to levnější než meruňky“ , potvrdil pro Cnews mluvčí nejmenovaného koncernu zpracovávající tuto netradiční náplň.

Vylepšené očkovací čipy, o kterých toho zatím mnoho nevíme, už prý Gates zvládá vyrábět dokonce na 3 nm. Takto pokročilý výrobní postup je potřeba hlavně z důvodu, aby čip dokázal projít běžnou injekční stříkačkou. U TSMC si pak stále na 14nm technologii nechává Bill Gates vyrábět čipy určené do mozku. Pro ovládání lidí totiž není potřeba příliš vyspělá technologie.