Brainful

Oldřich Kratochvíl

Brainful – videorecenze

Ačkoliv lidé od přírody milují příběhy a vyprávění, mnohdy se dovedou zabavit i bez nich. Řada her, obzvláště na telefonech, se obejde bez jakékoliv výpravy. Jsou natolik abstraktní, že si k nim žádný příběh ani nemůžete vymyslet (schválně to u dnešní hry můžete zkusit). Představují pouze herní systém spojený s minimalistickou estetikou. A přestože mám příběhové hry obzvláště rád, do této jsem se nadšeně ponořil.

Malé a jednoduché, ale originální

Malých a jednoduchých her jsou App Store nebo Google Play plné. O to těžší je v této změti kopií a neoriginálních titulů najít příklad, který opravdu hledá vlastní přístup, snaží se inovovat a přijít s neotřelou hratelností. Brainful je přesně takovou hrou a jsem rád, že neunikla mé pozornosti. Dělá totiž jednu zásadní věc: snaží se vás přinutit myslet jiným než běžným způsobem.

Vaše první herní chvilky budou zmatené a pomalé, protože chvíli trvá, než se váš mozek přizpůsobí novým požadavkům. A to je vždy výzva. Mozek je zvyklý přijímat podněty, na které ihned reaguje. S tím řada her pracuje, kdy vám například ukáží nějaký symbol, na jehož základě musíte ihned reagovat. Příkladem jsou všechny ty postřehové, ve kterých se na obrazovce zobrazují symboly, které se snažíte co nejrychleji reprodukovat na tlačítkách. Příkladem mohou být i hry, kde se vyhýbáte překážkám. Jenže Brainful funguje úplně jinak.

Outside the Box

Hra obsahuje jediné pravidlo, které vám ale dá zabrat. Zobrazené instrukce neukazují, na které tlačítko máte klepnout ihned, ale až příště. Tato drobná změna má nedozírné důsledky a dovede vám pořádně zamotat hlavu. Řekněme, že vám hra přikáže ťuknou na oranžovou plochu, na níž je ukázáno, že dalším políčkem bude růžová. Klepnout můžete ale až tehdy, kdy přijmete příkaz nový. Myšlenku tak musíte udržet, nezahodit ji a nejednat instinktivně.

Osobně mám s podobným typem přemýšlení lehký problém a ukázalo se, že hra se dá skvěle využít k procvičování. Její potenciál bych tedy vůbec nepodceňoval. Po hodině snažení jsem s příkazy neměl sebemenší problém, což však vyžadovalo značné úsilí. To u hry podobného ražení oceňuji. Postupně vám hra představuje další symboly, které navzájem kombinuje a nutí vás být neustále ve střehu.

Barvy nebo čísla?

Každý sloupec má svou barvu, ale zároveň může být reprezentován číslicí, znakem či počtem teček. Jak hra tyto způsoby předávání informací kombinuje, nutí vás neustále přepínat z jednoho systému na druhý. Posledním tlačítkem je křížek, který vám dává na výběr. Doslova říká: vyber si sloupec, kromě jednoho. A vzhledem k tomu, že vidíte několik symbolů dopředu, můžete se rozhodnout, kam chcete pokračovat.

K mému překvapení je hra ke stažení zdarma pro Android i iOS. Hraní je omezováno maximálně občasnými reklamami. Při delším hraní mohou být značně otravné, a proto vás potěší možnost se jich zbavit zaplacením 50 korun. Za to zároveň získáte možnost měnit ve hře barvy. Tím znovu navýšíte obtížnost, když už základní barvy bezpečně přiřadíte ke konkrétnímu sloupečku a prostě je dostanete pod kůži.

Závěr

Brainful není hrou, která by vás dostala pro svou výpravu, efekty a propracovaný vizuální styl. Naopak je jednoduchá, jak jen to jde, aby se mohla naplno soustředit na zajímavou herní mechaniku. Ta výborně procvičí vás mozek, jelikož vás donutí přeprogramovat běžné vzorce myšlení. Navíc nabízí slušnou variabilitu díky zapojení více znakových systémů. Nechybí ani nekonečný režim, akorát ty časté reklamy dovedou otrávit. Naštěstí je lze za poplatek vypnout.