Command & Conquer: Rivals

Oldřich Kratochvíl

Command & Conquer patří mezi základní počítačové strategie a dodnes jde o silnou značku. Jak silnou, to si EA otestovalo při letošní E3, když představilo mobilní verzi hry. Reakce byla silná a značně negativní. Fanoušci chtěli počítačovou hru a mobilní odnoží se uspokojit nenechali. Otevřeně však říkám, že jde o jednu z nejlepších mobilních strategií tohoto roku.

Command & Conquer: Rivals – videorecenze

Některé věci bychom si měli vyjasnit hned na začátku. Jde o mobilní hru, takže vážně nesmíte čekat komplexitu slavné série. Na druhou stranu si z populárního světa nebere jen vzhled jednotek, ale jeho vliv je cítit na každém kroku (stavíte budovy, těžíte tiberium, zásadní je rozložení zdrojů atd.). Žánru online duelových strategií pro telefony stále vládneClash Royalea Rivals si od něj mnoho půjčuje. Je však výrazně komplikovanější, strategičtější a dospělejší.

Vaším cílem není vojensky zlikvidovat nepřítele, ale mít převahu nad držením odpalovacích plošin. Občas stačí zaútočit ve správný okamžik a zvrátit předem prohranou bitvu. Strategické možnosti jsou tedy opravdu široké. Své vojáky navíc musíte ovládat. Pokud to zanedbáte, nepřítel vás přejede. Každá jednotka dominuje nad jiným typem jednotek a dalšímu naopak podléhá. To musíte mít neustále na paměti a své síly chytře přesouvat.

Po několika úrovních si odemknete vedle frakce GDI i bratrstvo NOD s odlišnými jednotkami a dalšími možnostmi strategie. V ideálním případě se však snažíte hrát za obě strany, abyste plnili denní úkoly. Free-to-play model kopíruje úspěšné mobilní tituly, základem je odemykání beden a získávání karet. Bez placení budete trochu pomalejší, ale pokud vám stačí zahrát pár bitev denně, na problém nenarazíte. Jako jedno z mála negativ vidím ovladatelnost jednotek, kdy občas zvolí cestu, která je pro vás velmi nevýhodná.

Musím říci, že mě EA vážně překvapilo. Vyprodukovalo totiž mobilní titul, který perfektně balancuje mezi vyšší komplexitou a dobrou ovladatelností na telefonech. Neměli byste na něj plivat jen proto, že ještě nevyšel další plnohodnotný díl. Opravdu aktivní hraní se bez utrácení neobejde, ale pro příležitostné stratégy jde o výborný tip. Já vím, že toto je hra, kterou budu letošní Vánoce hrát. Zkuste to taky.