Dungeon Rushers

Oldřich Kratochvíl

Dungeon Rushers – videorecenze

Dnešní hra je tak trochu retro. Nestáhnete ji zdarma, žádná mikrotransakce vám nepomůže k výhře, grafika není úplně soudobá a souboje probíhají po tazích. Vše se navíc odehrává v jeskyních, které se svou skupinou hrdinů procházíte a objevujete. A hra velmi hezky připomíná deskové hry s podobným obsahem. Neznamená to však, že bych ji doporučil jen staromilcům. I dnešní hráči si občas mohou postesknout nad nedostatkem výzvy. Té má titul na rozdávání.

Podzemí

Ujímáte se mladého Eliana, který je celý svůj život uklízečem záchodů a právě se rozhodl svůj život změnit. Jeho vykoupením má být jeskyně plná zlata, ale také nebezpečí. Už by si svůj plán skoro rozmyslel, nebýt ostatních dobrodruhů, kteří si z něj dělají legraci. Tak se přece nenechá zahanbit a vydává se vstříc novému životu. Na jednu stranu je milé hrát tento typ hry a nezachraňovat při tom svět, ale na druhou je příběh občas až laciný a prvoplánový.

Postupem kampaní rozšiřujete svou skupinu bojovníků, což znamená rovněž delší dialogy, které jsou místy vtipné, ale po nějaké době je začnete přeskakovat. Základní mechanika se dělí do dvou rovin. Nejprve prozkoumáte jeskyni, což přímo vychází z deskových her, postupně otáčíte skryté místnosti a jdete vlastně naslepo. Když narazíte na nepřátele, začne souboj. Ten je tahový a velkou roli v něm hraje vybavení, pořadí tahů i statistiky hrdinů.

Vykročte do tmy

Na dnešní poměry se titul řadí spíše k těm obtížnějším hrám. Obzvláště na začátku si některé kobky zopakujete, než přijdete na správnou strategii. K dispozici máte několik hrdinů, přičemž všichni jsou výrazně jiní. Vedle základního útoku mají i speciální akce, některé postavy umí kouzlit, omráčit nepřátele, zranit celou skupinu a podobně. Právě správná kombinace akcí je nezbytná pro přežití. A jakmile vám ze skupiny někdo umře, úroveň už spíše nedokončíte.

Úroveň prozkoumáváte naslepo, čekají na vás pasti, které speciální schopností deaktivujete (pokud máte dostatek many), ale také náhodné události (třeba najdete fontánu, která vám aktivuje některý z bonusů) a truhly. Snadno se vám stane, že najdete cílovou truhlu poměrně rychle, aniž byste se museli vypořádat s celou jeskyní. V tu chvíli máte možnost popadnout zlato a brát nohy na ramena, nebo zůstat a doufat, že přežijete a najdete ještě další cennosti.

Něco navíc

Vedle předmětů nacházíte materiály, které mezi úrovněmi můžete přeměnit ve vybavení, lektvary nebo zbraně. Hra mě potěšila svou hloubkou. Každý z hrdinů má rozsáhlý strom vylepšení, můžete ho vybavit hned několika kusy vybavení a rozhodující jsou i jednotlivé statistiky. Každá jeskyně pak obsahuje i obtížnější mód a bonusové úkoly, které často nesplníte na první pokus. Můžete se k nim však vrátit ve chvíli, kdy budete silnější.

Jen v příběhovém módu nabízí hra zábavu na dlouhé hodiny, pokud vám nevadí, že je princip stále stejný a bojování s nepřáteli se stane rutinou. Autorům to ale asi přišlo málo a nabízí i tvorbu vlastní kobky s možností procházet a vybírat jeskyně ostatních hráčů. Upřímně si myslím, že zrovna tento prvek mohli přenechat jiným (free-to-play) hrám. Graficky je titul značně jednoduchý, objekty nejsou dvakrát ostré a místy jsem narazil i na „poskakující“ animace a další nedostatky.

Závěr

Dungeon Rushers nabízí poctivé procházení kobek s taktickými souboji, které jsou obtížné a hlavně zpočátku se u nich zapotíte. Má však spoustu chyb, ne úplně zajímavou prezentaci a příběh vás pravděpodobně brzy začne otravovat. Byla by však škoda hru proto zavrhnout, podobných titulů dnes příliš nevychází. Za 130 Kč získáte propracované RPG s rozlišnými postavami, hodinami herní doby a tunou možností.