Gigabyte odhaluje desku pro Xeon W-3175X. C621 Aorus Extreme ho utáhne na 5 GHz

Oldřich Kratochvíl

Na konci ledna vydal Intel Xeon W-3175X , momentálně nejvýkonnější a nejbláznivější x86 procesor s 28 jádry a možností přetaktování. Toto CPU s šestikanálovým řadičem pamětí používá serverový socket LGA 3647, ale vyžaduje svou vlastní paltformu. Jako podvozek pro něj zatím byla dostupná jen deska Asus ROG Dominus Extreme, ale to se teď změní. Druhou základovku pro extrémní Xeon nyní uvede Gigabyte. A jeho deska byla nyní odhalena v Číně. Je docela zajímavá, počínaje třeba už tím, že má napájecí kaskádu pasivně chlazenou, zatímco model Asusu ji má opatřenou malými ventilátory.

C621 Aorus Extreme

Tato deska by se snad měla jmenovat (Gigabyte) C621 Aorus Extreme. Stejně jako ta od Asusu má nestandardní rozměr. Zejména nahoře pokračuje PCB za zónu, kde už ATX deska má končit, takže se nevejde do jen tak nějaké skříně. Možná je dobré připomenout, že loňské demo, kdy Intel na Computexu předvedl 28 jader přetaktovaných na 5,0 GHz , bylo provedeno právě na prototypu desky Gigabyte. A patrně by tohoto kousku mohla být schopná i regulérní veze. Na akci v Pekingu, kde firma desku C621 Aorus Extreme ukázala, totiž bylo přetočení Xeonu W-3175X na 5,0 GHz opět ukázáno. Jako chlazení byla ovšem zase potřebná průmyslová jednotka na podchlazení vody (na fotkách můžete vidět hadice izolované proti kondenzaci).

Deska C621 Aorus Extreme má napájecí kaskádu s 32 fázemi, které se nacházejí vřadě nad socketem a sloty pro moduly DDR4 (těch je šest a šest po každé straně). VRM kryje velký hliníkový pasiv, který je zdá se bez ventilátorů. Chlazení tedy bude na jeho tlustých žebrech a při přetaktování by asi skříň měla ve stropu mít ventilátory, aby tento pasiv byl ofukován Napájení pro CPU a desku je bráno ze čtyř osmipinových konektorů a dokonce dvou 24pinových ATX konektorů.

Thunderbolt 3

Deska poskytuje šest konektorů PCI Expreess 3.0 ×16, osm portů SATA a vidět je i port U.2 . Docela velká část PCB je napravo od slotů PCIe opatřená krytem, ale dá se asi očekávat, že by se pod ním mohly schovávat sloty M.2 pro SSD. Ve výbavě je ovšem kromě těchto obvyklých věcí ještě jedna specialita: Thunderbolt 3 , takže pracovní stanice založená na Xeonu W-3175X bude moci používat příslušenství používající toto rozhraní.

O něco méně pozoruhodné je, že Gigabyte tento model vybaví jen gigabitovým Ethernetem (dva adaptéry Intel – I219-M a I210-AT). Takto vybavené a náročné desce by asi slušel multigigabit/desetigigabit. Integrované audio by ovšem mělo mít všechny highendové vymoženosti a je založené na Realteku ALC1220-VB.

Kdy se Gigabyte C621 Aorus Extreme začne reálně prodávat, nebylo řečeno. Výrobce také nesdělil cenu. Deska od Asusu stojí okolo 1800 dolarů, což dává určitou perspektivu i pro tento model Gigabyte. Také ten asi bude vyráběn v malé sérii, což s komplexitou a náklady (plus požadovanou marží) asi rovněž povede k podobně vysoké cenovce. Na druhou stranu – při ceně samotného CPU se nad tím asi nedá moc pozastavovat a pro zájemce o tuto platformu bude asi akceptovatelná.