Hra Pokémon Go letí vzhůru, akcie Nintenda také

Oldřich Kratochvíl

O Pokémonech slyšel patrně každý. Někdo sbíral jejich kartičky či samolepky, jiní se stávali jejich trenéry ve světě kapesních konzolí od Nintenda. Každá sláva však jednou pomine a zdálo se, že i Pokémoni budou navždy minulostí. Vydáním mobilní hry Pokémon Go se však vše zásadně mění. Ztracenou popularitu si totiž Pokémoni získávají zpět, a to dechberoucím tempem. Krásně to dokazují statistiky společnosti SimiliarWeb. V úvodu si řekněme, že hru si lze oficiálně přímo z obchodů Google Play a AppStore stáhnout pouze v USA, Austrálii a na Novém Zélandu. Hráči z ostatních regionů jsou odkázáni na čekání, případně neoficiální možnosti instalací.

Například v USA byla aplikace Pokémon Go po dvou dnech od vydání (tedy 8. července) nainstalována na 5,16 % zařízení s Androidem. Neuvěřitelná rychlost šíření je pak podložena prvním grafem, který porovnává počet celkových instalací aplikací Pokémon Go a Tinder. Stačily pouhé dva dny a Pokémon Go Tinder překonal.

Druhá statistika se věnuje aktivitě využívání a Pokémon Go staví do srovnání s populární sociální sítí Twitter. Celých 60 % uživatelů, kteří si Pokémon Go v USA stáhli, jej využívá aktivně každý den. Ve výsledku jde o téměř 3 % ze všech uživatelů, kteří v USA používají telefon s Androidem. Jak můžete na grafu vidět, v nejbližších dnech počet aktivních uživatelů Pokém Go překoná aktivní uživatele Twitteru.

Pokémon Go je hlavně o hledání nových pokémonů. Musíte s telefonem chodit po vašem okolí a pokémony chytat. Případně alespoň hledat Pokéstopy, kde na vás čekají pokébaly, vajíčka a další užitečné věci. Co z toho vyplývá? U hry aktivní uživatel musí trávit poměrně hodně času. To ostatně potvrzuje další graf. Průměrně strávená doba v aplikaci činila 8. července 43 minut a 23 vteřin. Je to mnohem více než například u WhatsAppu nebo Snapchatu.

Již zmíněná omezená dostupnost aplikace Pokémon Go způsobila enormní nárůst stahování programu skrze server apkmirrorom. Skrze ruční instalaci se ke hře dostanou i hráči z ostatních regionů, vlastnící zařízení s Androidem či iOS, kde je však ještě nutný jailbreak. Apkmirorom mívá běžnou denní návštěvnost kolem 0,5 miliónů uživatelů, což bylo například i 5. července. O den později byly nicméně vydáni pokémoni a návštěvnost vzrostla o 597 % na téměř 4,5 miliónů uživatelů denně.

Největší radost z tohoto raketového úspěchu má samozřejmě Nintendo. Společnosti totiž velmi rychle stoupá cena akcií. K dnešnímu dni jde o nárůst o 24,52 % a cena za jednu akcii poskočila na 199,7 dolarů. Vydělává také samotná hra, ve které je možnost si nakupovat prémiové předměty za reálné peníze. Odhaduje se, že jen během prvního dne Pokémon Go utržily zhruba 4,5 miliónů dolarů.

Kdy konečně dorazí k nám?

Pokémon Go pravděpodobně mnozí z vás již hrají. Jistě se však najde početná skupinka zájemců, kteří čekají na oficiální uvolnění do obchodů s aplikacemi. Stále je nutné ještě čekat. Vývojáři totiž tak velký zájem neočekávali a aktuálně dostupné servery nestíhají poptávku po hře pokrýt. V minulém týdnu tak byly na denním pořádku výpadky hry a hráči se nemohli přihlásit. Vývojáři tomu chtějí do budoucna zcela zamezit, a proto nyní pracují na optimalizaci serverů. Na Twitter však byla umístěna informace, že se vydání dočkáme již brzy.