HWiNFO64 a Aida64 už dostaly podporu pro 7nm Ryzeny a Threadrippery a GPU Navi

Oldřich Kratochvíl

Nové 7nm procesory od AMD se evidentně čím dál víc blíží. Vypadá to, že interně pod NDA už o nich AMD začalo informovat různé partnery. Jejich podpora se už teď objevila v programech HWiNFO a Aida64. A dokonce i spolu s přípravou na GPU Navi, které je také 7nm.

Podpora pro Zen 2 a Navi v HWiNFO

Podpora v obou programech přišla téměř současně, což může souviset s tím, jak autoři dostali naráz informace od AMD. Jako první ovšem byla podpora publikována v HWiNFO32/64, verzi 6.04. V poznámkách k vydání má hned několik zajímavých věcí. Hlavní je podpora pro architekturu Zen 2 , tato verze už tedy asi bude správně detekovat některé jejich parametry a podobně. Přesněji řečeno, podpora to už má být vylepšená, takže nikoliv úplně prvotní.

Zároveň má software už mít předběžnou podporu pro GPU Navi od AMD, která by patrně mohla vyjít v druhé polovině, ale nejspíš až v poslední čtvrtině letošního roku . V tomto případě není ale jasné, jak mnoho informací už AMD poskytlo, může jít jen o přidání patřičných identifikátorů, nic dalšího. Navi je pravděpodobně od vydání vzdáleno podstatně víc než Zen 2.

Intel: Snow Ridge, Cooper Lake, Emmitsburg

Nejen AMD má v novém HWiNFO takováto želízka v ohni. V seznamu změn je také podpora pro čipy Intelu. V prvé řadě Snow Ridge a Cooper Lake. To druhé je zřejmě serverová architektura , která přijde ještě po aktuálním právě vydaném Cascade Lake . Zřejmě bude stále 14nm, ale asi by tyto procesory už mohly místo LGA 3647 používat novou platformu, do které poté bude pasovat i 10nm serverové Ice Lake (viz tuto roadmapu ). K této platformě by asi mohlo patřit kódové označení Emmitsburg, které je také v poznámkách uvedeno – asi by to mohl být serverový čipset pro tuto platformu („burg“ se objevuje v jejich kódových jménech).

Dále je v seznamu také Snow Ridge. Tyto procesory už Intel ovšem oznámil, má jít o čipy zejména pro komunikační a síťovou architekturu, například pro 5G. Zde jde už zřejmě o 10nm CPU. Podle Intelu bude zvládat až 100 Gb/s síťového provozu a hardwarovou akceleraci HEVC videa (tím se patrně míní en/transkódování). Zatím není jasné, zda jsou založené na jádrech Atom, nebo „velké“ architektuře. Má jít o „SoC“, což by možná naznačovalo prvou možnost.

Threadripper 3000 v Aida64

Pár dní po HWiNFO vyšla také verze 5.99.4983 beta programu Aida64. Také ta zřejmě zapracovala informace od AMD kvůli detekci připravovaných 7nm procesorů. Program má mít opravenou detekci/reportování procesorů Matisse. Z uniklých roadmap víme, že toto je kódové označení desktopového Ryzenu 3000 s jádry Zen 2 a 7nm procesem. Zároveň ale Aida64 má podporu i pro čipy Rome a Castle Peak. Rome není nic jiného, než 64jádrový Epyc 2 , ale radost nám může udělat hlavně zmínka o Castle Peak. To je totiž podle dalších roadmap AMD příští generace Threadripperů. I na highendové platformě TR4 se tedy už chystají nová CPU s jádry Zen 2. Což snad dokládají i nedávné zvěsti o deskách s čipsety X499 .

Pro Threadrippery 3000 zatím není známo datum uvedení, i když by se snad mohly objevit ještě v létě – ale ne nutně. V létě, dost pravděpodobně okolo července, totiž AMD vydá teprve Ryzeny 3000 pro socket AM4. A Threadrippery dosud vycházely až s určitým odstupem. To by se tedy mohlo stát i teď, takže by se proti uvedení předchozích generací mohly objevit třeba až na podzim nebo koncem roku. Navi, jak už bylo zmíněno, je asi vzdálenější, takže bych u něj počítal spíše až se čtvrtým kvartálem.