Kolik kolem sebe máte očkovaných? Prozradí to aplikace Mobilní Rozhlas

Oldřich Kratochvíl

Díky COVID reportu nyní široká veřejnost získá přehledné informace o proočkovanosti obyvatel v jednotlivých obcích (na úrovni obcí s rozšířenou působností). A to denně aktualizované. Přehled zobrazuje jak podíl obyvatel očkovaných alespoň první dávkou, tak množství těch, kteří mají vakcinaci plně dokončenou. V textovém přehledu je pak možné zjistit, jak si stojí celý kraj, ve kterém se obec nachází včetně celorepublikového přehledu.

I nadále pak COVID report obsahuje důležité informace a statistiky o průběhu nákazy – tedy nové případy celkem a v rizikové skupině občanů nad 65 let a takzvanou míru pozitivity v celorepublikovém srovnání. V přehledových grafech je pak možné jednoduše sledovat trend v dané obci a jejím bezprostředním okolí na dlouhodobé časové ose.

COVID report je generován pro každou ze 6 250 samospráv včetně městských částí. Požadovanou obec je možné jednoduše vyhledat ve vyhledávači na hlavní stránce projektu. V současné době COVID report měsíčně zobrazí asi čtvrt milionu statistik, přičemž průměrná doba strávená uživatelem nad daty přesahuje tři a půl minuty. Počet pravidelných návštěvníků stoupl za poslední kvartál na dvojnásobek.

Důležitou službu plní COVID report také pro vedení obcí. Díky technologické společnosti MAMA AI, která pomocí nástrojů umělé inteligence denně na svých serverech zpracovává data z ÚZIS a kromě přehledných statistik je převádí ještě do textového komentáře a grafů s historickým vývojem, má více než 1 700 samospráv, které platformu Mobilní Rozhlas aktivně využívají, možnost pravidelně zasílat data z COVID reportu na své registrované občany.

„Za poslední měsíce se COVID report pro obce stal důležitou součástí v informování obyvatel o skutečném průběhu epidemie. Zveřejněním dat o proočkovanosti obyvatel dáváme vedení obcí do rukou další důležitý nástroj. Na základě poskytovaných dat mohou samy vyhodnocovat dopady očkovacích kampaní a případně samy pomáhat ve zvyšování proočkovanosti obyvatel,“ zmiňuje Ondřej Švrček, autor platformy Mobilní Rozhlas. COVID report naleznetena tomto odkazu.