LGA 1700 desky s pamětí DDR4 nebudou bez možnosti upgradu, i Raptor Lake DDR4 podporuje

Oldřich Kratochvíl

Pokud jste se báli, že ty Z690 desky pro Alder Lake, které používají levnější paměti DDR4místo DDR5, jsou past, protože do nich pak nepůjdou novější CPU, můžete si oddechnout.

Nová platforma Z690 se socketem LGA 1700 pro procesory Alder Lake od Intelu je teď první, která používá paměti DDR5. Volitelně lze ale tyto procesory pořád používat i s pamětí DDR4. Nicméně možná máte pochybnosti, zda třeba s deskou pro paměti DDR4 neuděláte chybu a nezabarikádujete si možnost upgradu na novější CPU později. Máme dobrou zprávu – Alder Lake nejsou poslední CPU s podporou DDR4, do těchto desek půjdou i další CPU.

Po Alder Lake, které vycházejí jako 12. generace procesorů Core, by Intel měl jako 13. generaci vydat procesory s kódovým označením Raptor Lake, mělo by to snad být po jednom roce, takže tato CPU pro desktop by mohla na trh přijít koncem Q3 2022 nebo v Q4 2022. Poté jako 14. generace Core údajně přijdou čipletové procesory Meteor Lake . Spolu s Alder Lake by tyto tři rodiny snad mohly zachovat pořád stejnou platformu LGA 1700, takže je možné, že do desky s čipsetem Z690 a DDR5 jednou může jít osadit až Meteor Lake, což by měly být první 4nm procesory Intelu. Nebylo to však oficiálně slíbeno, jde jen o dohady na základě prosáklých zvěstí.

Protože socket LGA 1700 má údajně vydržet déle než předchozí ( alespoň tři generace ), vyvstává ona obava, zda procesory následující po Alder Lake nevyhodí podporu pamětí DDR4, která je nyní přechodně v čipech přítomná. Tím by se Z690 desky používající DDR4 staly slepou uličkou a ona delší životnost by se reálně nedala využít.

Zatím nevíme, jak to bude s Meteor Lake, ale zdá se, že alespoň u Raptor Lake/13. generace se ještě není čeho se bát. Leaker Moore’s Law is Dead publikoval informaci, že Raptor Lake paměti DDR4 oficiálně podporuje, takže přinejmenším tyto procesory bude možné použít jako upgrade pro počítače nyní kombinující Alder Lake s DDR4. Úplně jednorázová záležitost tedy LGA 1700 s DDR4 nebude.

Je to pochopitelně zatím neoficiální, jako obvykle musíte toto sdělení brát s určitou rezervou.

Core 13. generace bude zajímavé MT výkonem, ale i pro hráče

Raptor Lake bude sice stále 7nm procesor (v dřívějším systému značení 10nm) jako Alder Lake, ale neměl by to být pouhý refresh. Tato CPU mají mít aktualizovanou architekturu velkých jader – ne úplně novou, ale proti Golden Cove by jádra (prý nazvaná Raptor Cove) měla mít o nějaká procenta zvýšené IPC . A pokud by se povedlo trošku ještě vylepšit takty, pak by logicky měl narůst jednovláknový výkon těchto CPU. A to ještě výš, než kde ho má nyní Alder Lake, jež je v ST výkonu samo rekordmanem.

Raptor Lake má navýšit počet malých jader z 8 na 16, zatímco počet velkých jader zůstane na pouhých osmi. Nejvyšší model tedy bude 8+16 (s 32 vlákny) Toto asi nepotěší odpůrce hybridní koncepce, ale v programech, kde big.LITTLE funguje, by to mělo efektivně zvyšovat mnohovláknový výkon, nejspíš lepe než honění frekvencí velkých jader nahoru. Od Raptor Lake se proto očekává, že by mohlo dost zvednout laťku v MT úlohách a dát AMD víc zabrat, případně ho přinutit také navýšit počet jader v desktopu.

Ale i pro odpůrce big.LITTLE by Raptor Lake mohlo být atraktivní. Podle uniklých dokumentů totiž vedle navýšeného jednovláknového výkonu také mají být upravené cache, a to za účelem lepšího herního výkonu. Tvrdí to tato roadmapa . Z toho, že se v Raptor Lake měl zlepšovat herní výkon cache, se dřív rodily obavy, že Alder Lake na tom ve hrách nebude dobře. To se však nepotvrdilo (Alder Lake v herním výkonu vede ). Pokud ale Raptor Lake výkon CPU pro herní zátěže ještě dál zvedne, pak by tato CPU mohla být dost žádaná pro hraní na vysokých FPS.

Zdroj: Moore’s Law is Dead , via VideoCardz