Magnetické pevné disky jsou na odchodu, WD ruší jednu ze svých tří továren na HDD

Oldřich Kratochvíl

Pevné disky – tedy ty mechanické, s magnetickými plotnami – coby technologie úložišť pomalu ale jistě vyklízejí pole kompletně elektronickým diskům SSD založeným na pamětech NAND Flash. Ty je sice stále nemohou plně nahradit vzhledem k výrazně vyšším cenám za jeden terabajt, ale kvůli výkonu a dalším vlastnostem lze říct, že SSD soutěž krásy už dávno vyhrála (i když také nejsou bez chyb). Mechanické disky čeká postupný útlum a začíná to být opravdu vidět. Výrobci totiž už začínají odstavovat továrny, byť je již mají amortizované a tedy by dávalo smysl je nechat běžet co nejdéle. Evidentně tedy cítí, že poptávku bude jen klesat.

Před nějakým časem jsme informovali o tom, že Seagate výrobní kapacitu HDD zredukuje o třetinu . A nyní se přidává i druhý hráč z velké dvojky, Western Digital neboli WD. Tato společnost nyní oznámila, že zavře svou továrnu vyrábějící magnetické disky v malajském městě Petaling Jaya. Disky se v ní vyrábí od roku 1994 a měla rozlohu okolo 93 tisíc metrů čtverečních. WD jejím uzavřením přestane v Malajsii HDD vyrábět, zbudou mu zde ale vývojová centra a provozy vyrábějící některé součástky pro HDD a dále výroba SSD. Továrnu v Malajsii předtím v roce 2016 uzavřela i subdivize WD, výrobce pevných disků HGST.

Uzavření této továrny nemá proběhnout okamžitě, její provoz bude utlumován postupně a skončit by měla do konce roku 2019 (což doufejme znamená, že do té doby se čeká značné zlevnění pamětí NAND a SSD). Půjde ale asi o docela značné snížení výrobní kapacity pevných disků. Western Digitalu by po utichnutí jejích linek měly zbýt už jen dvě továrny na HDD v Thajsku. Jedna je větší s rozlohou 158 tisíc m² (Bang Pa-In), druhá ale zase menší s 68 tisíci m² (Prachinburi). Schopnost WD vyrábět pevné disky by tím tedy měla být zredukována na nějakých 70 %. Zatím je ale asi těžko hádat, zda to bude mít nějaký negativní dopad na dostupnost disků WD, nebo zda bude výroba i po této redukci stačit na poptávku. Pokud by vznikl nedostatek, mohly by ceny vlivem ekonomických zákonitostí stoupnout, pokud by konkurenti Seagate a Toshiba nebyli schopni zákazníky pokrýt.

Přechod na SSD

Rozhodnutí seškrtat výrobní aktivity souvisí s tím, že WD se agresivně snaží přetransformovat na výrobu SSD, v čemž mu pomáhá společný podnik na výrobu pamětí NAND Flash s Toshibou (jejíž podíl ovšem teď mění majitele). Ve výrobě SSD bude WD naopak expandovat, v malajském Penangu chce přidat druhou továrnu na výrobu SSD. Její rozjezd je už v přípravě a údajně má začít s produkcí v následujících měsících. Tato rošáda je, jak už bylo nadhozeno, asi symbolická pro oblast počítačových úložišť celkově.

Část zaměstnanců z rušené linky na HDD bude pravděpodobně přesunuta do jiných provozů. WD ale přislíbilo pomoci ostatním s přeškolováním a potvrdilo, že jim poskytne odstupné.