Microsoft postaví v Británii nejvýkonnější superpočítač na světě pro předpověď počasí

Oldřich Kratochvíl

Home > Hardware Novinky > Microsoft postaví v Británii nejvýkonnější superpočítač na světě pro předpověď počasí

Britská služba MET (The Meteorological Office) zadala Microsoftu zakázku v přepočtu za 34 miliard korun. Má za to postavit superpočítač, který pomůže zabránit škodám vznikajícím během povodní či velkých bouří.

MET v současnosti provozuje superpočítač Cray XC40, který je schopen výkonu 16 tisíc trilionů operací za sekundu. Novinka má mít dvojnásobný výkon, což by mělo zajistit přesnější modelování počasí. Superpočítač postaví Microsoft v jižní části Anglie (MET sídlí v městě Exeter, v jihozápadní části Anglie) a bude plně poháněn pomocí obnovitelné energie. To by mělo ušetřit asi 7415 tun CO 2 každý rok. Zpráva ale neuvádí, jaký přesný typ energie bude použit. V infografice jsou naznačené větrné elektrárny.

Microsoft tvrdí, že nový superpočítač bude ekvivalentem současných pěti nejrychlejších počítačů na světě. Má ovšem na mysli počítače pro předpověď počasí. I tak se zřejmě zařadí mezi 25 nejvýkonnějších superpočítačů světa. Do provozu bude uveden příští rok v létě.

Titul nyní drží japonský Fugaku , který je umístěný v Kobe a slouží věděckým účelům. Má procesory ARM od Fujitsu a jeho teoretický výkon je úctyhodných 537 petaflops (537 * 10 15 operací za sekundu). Nejrychlejším českým superpočítačem (a 460. na světě) je Salomon na ostravské univerzitě s procesory Intel Xeon od HPE. Slunce v duši.

zdroj: MET , Engadget