Na Kickstarteru si nyní můžete pořídit klávesnici s integrovaným displejem ze ZenBooku

Oldřich Kratochvíl

Na Kickstarteru se objevila docela zvláštní klávesnice. Obsahuje totiž integrovaný displej vypůjčený ze ZenBooku Pro Duo. V prodeji má být ve dvou verzích s běžnými nůžkovými spínači i mechanickými klávesami.

S touto klávesnicí nemá Asus nejspíše nic společného, ale ultraširokoúhlý 12,6″ displej od BOE používají stejný. Klávesnice se jménem FICIHP nyní zbořila Kickstarter a z původně požadovaných pěti tisíc dolarů má vybráno aktuálně více než dvě stě tisíc. Jeden kus se zde prodává za 239 dolarů v přepočtu asi 5500 Kč (cena se ale mění, levnější byly první kusy).

Za takovou cenu se dnes prodávají špičkové hráčské klávesnice, žádná ale nemá takový displej. BOE NV126B5M-N42 použitý jako sekundární i v některých noteboocích Asus má rozlišení 1920 × 515 px a udávaný jas 400 nitů. Je matný a dotykový.

Dvě verze klávesnice se mají lišit mechanismem spínačů. Model označený jako K1 bude mít běžné spínače s nůžkovým mechanismem a model K2 mechanické klávesy. U K2 také budou klávesy výměnné. Rozdílem je i velikost těla klávesnice a podle obrázků nebude mít mechanická verze numerický blok.

Klávesnice se k počítači připojuje přes USB-C, nejsou prý potřeba žádné ovladače a ve výbavě má další tři konektory USB. Samozřejmě nemůže chybět to nejdůležitější – RGB podsvícení.

Podle informací na Kickstarteru půjde klávesnice do výroby a rovnou do prodeje už příští měsíc, což je docela šibeniční termín. FICIHP je (budoucím) produktem čínské společnosti Shenzhen Pengling Zhichuang Technology teprve nedávno založené v Shenzenu. Trošku to vypadá, že tento typ displeje vyrábělo BOE jen pro Asus a tohle je další způsob, jak netradičních panelů prodat více. V prezentaci je patrná časová osa, kdy před rokem měl probíhat průzkum trhu, za pár měsíců produktový design, realizace prototypu a příprava kampaně. Na druhou stranu s hotovými displeji a taktéž existujícími klávesnicemi nemusí být příprava šasi zase tak zdlouhavý proces.

zdroj: Notebookcheck , Kickstarter