Nebezpečný malware se ukrýval v 9 aplikacích v obchodě Google Play

Oldřich Kratochvíl

Check Point Research odhalil v 9 aplikacích na Google Play novou hrozbu. Dropper Clast82 je škodlivý program, který do telefonu obětí dokáže nainstalovat další malware, navíc se umí vyhnout bezpečnostním mechanismům Google Play. Hackeři s pomocí dropperu Clast82 získali přístup k finančním účtům obětí i kontrolu nad jejich mobilními telefony.

Clast82 nainstaluje do mobilního zařízení malware jako službu AlienBot Banker, který cílí na finanční aplikace a dokáže obejít dokonce i zabezpečení pomocí dvoufaktorových autentizačních kódů. Clast82 současně obsahuje i mobilní trojan pro vzdálený přístup, takže hacker může ovládat zařízení pomocí aplikace TeamViewer, jako by telefon oběti držel přímo v ruce.

Check Point zjednodušeně ukázal, jak Clast82 útočí:

Na začátku si oběť stáhne z Google Play nějakou aplikaci obsahující i škodlivý kód Clast82.

Clast82 následně komunikuje se svým velícím a řídícím serverem (C&C Server) a dostane další instrukce.

Následně na zařízení stáhne a nainstaluje další hrozbu, v tomto případě AlienBot Banker, což je malware jako služba zaměřený na finanční aplikace a krádeže přihlašovacích údajů a ověřovacích kódů.

Hacker tak získá přístup k finančním účtům obětí a zároveň má útočník plnou kontrolu nad infikovaným zařízením.

Kyberzločinci využívají řadu technik, aby se Clast82 vyhnul detekci bezpečnostními mechanismy Google Play.

Pro komunikaci s velícím a řídícím (C&C) serverem je využívána platforma Firebase vlastněná Googlem. Když Google Play testuje a hodnotí aplikace, hacker změní konfiguraci C&C serveru pomocí Firebase. V kritickou chvíli „zakáže“ škodlivé chování Clast82, aby aplikace nevyvolala podezření.

Jako hostitelská platforma pro stahování škodlivého obsahu je používán GitHub. Hacker tak může distribuovat další škodlivý obsah na všechna zařízení infikovaná jednotlivými škodlivými aplikacemi.

Hacker infikoval známé open-source aplikace pro Android:

Název aplikace Název balíčku
Cake VPN com.lazycoderakevpns
Pacific VPN com.protectvpnreeapp
eVPN com.abcdpnfree
BeatPlayer comrrl.beatplayers
QR/Barcode Scanner MAX com.bezrukd.qrcodebarcode
eVPN com.abcdpnfree
Music Player comevosleap.samplemusicplayers
tooltipnatorlibrary comistergrizzlys.docscanpro
QRecorder comecordallvoicerecorder

Check Point informoval společnost Google 28. ledna 2021. 9. února 2021 Google potvrdil, že všechny aplikace infikované dropperem Clast82 byly z Google Play odstraněny. „Hacker, který stojí za mobilní hrozbou Clast82, dokázal obelstít ochranu Google Play kreativním a zároveň znepokojivým způsobem. Jednoduše manipuloval snadno dostupnými zdroji třetích stran, jako jsou účty na GitHub nebo FireBase. Oběti si myslely, že stahují neškodnou utilitu z oficiálního obchodu pro Android, ale ve skutečnosti si stáhly také nebezpečný trojan, který cílil na finanční účty. Hrozba se dokázala vyhnout odhalení, což znovu ukazuje, proč je potřeba používat nějaké pokročilé preventivní mobilní bezpečnostní řešení. Nestačí jen aplikaci oskenovat při stahování, protože kyberzločinci mohou, a budou, měnit její chování pomocí snadno dostupných nástrojů třetích stran,“ říká Petr Kadrmas, Security Engineer Eastern Europe v kyberbezpečnostní společnosti Check Point.

Více informací najdete v analýze kyberbezpečnostní společnosti Check Point natomto odkazu.