Nový standard SD je tu: karty pro PCIe 4.0 zvládnou rychlost až 4 GB/s

Oldřich Kratochvíl

Technologie nazvaná SD Express je založená na rozhraní PCIe a standardu NVMe (stejně jako dnešní SSD). SD Express nově zvládne využívat rozhraní PCIe 4.0 a NVMe 1.4, což právě umožní na kartě dosáhnout dosud nebývalých rychlostí. Nová specifikace SD 8.0 obsahuje dvě základní rychlosti.

V případě připojení na starší PCIe 3.0 x2 (nebo PCIe 4.0 s jednou linkou x1) zvládne 2 GB/s, ale u PCIe 4.0 x2 už to budou 4 GB/s. Měly by být zpětně kompatibilní ve starších čtečkách , ale samozřejmě na nízké rychlosti.

SD rychlé jako SSD

Současné nejrychlejší karty standardu UHS-III (specifikace SD 6.0) umí 624 MB/s. Ve specifikace SD 7.0 to pak bylo teoreticky 985 MB/s . Nijak se nemění tvar SD karty (form-factor), ale místo klasické jedné řady pinů budou nové karty mít řady dvě a pro rychlost 4 GB/s dokonce tři řady pinů . Dvě řady ale mají i starší karty od rychlostí standardu UHS-II.

Nové SD karty mají být dostupné jako SDHC, SDXC i SDUC. Což jsou označení užitečná spíše kvůli teoretické maximální kapacitě. SDHC je do 32 GB a SDXC do 2 TB. SDUC pak do 128 TB. Takto rychlé karty najdou využití při potřebě rychlého ukládání dat, tedy typicky u nahrávání videa ve vysokém rozlišení či ve slow-motion.

Organizace SD Association vznikla před 20 lety a zakládajícími členy byly SanDisk, Toshiba a Panasonic (Matsushita). Nyní je v ní členů více, namátkou KIngston, Lexar, Micron, Samsung, Phison či Sony.

zdroj: Betanews , SD Association