Nvidia chystá grafiku Titan RTX, youtubeři je už dostali k ukazování ve videích

Oldřich Kratochvíl

Tak máme zdá se potvrzeno, že GeForce RTX 2080 Ti nezůstane nejvýkonnější grafickou kartou generace Turing . Nvidia už se podle všeho chystá k vydání „superhighendové“ (nebo jak tomu říkat) karty Titan s novou architekturou Turing, podporou ray tracingu a tak dále. A víme to dokonce už docela jistě. Tato informace se totiž neobjevila v nějakém úniku, ale přímo z oficiálních zdrojů.

Nvidia už posílá Titany Youtuberům

Karty a krabice grafické karty s označením „Titan RTX“ se totiž synchronizovaně objevily ve videích různých populárních youtuberů, twitteristů a tak podobně (například Linus Tech Tips, JayzTwoCents, ale i další). Ti museli grafiky dostat přímo od Nvidie s „povolením“ je ukázat v jinak nesouvisejících videoblozích či postech. Je to tedy něco jako videa z rozbalování povolená před recenzemi.

Firma tedy evidentně rozjíždí marketingové navnazování před vydáním, což asi znamená, že odhalení Titanu RTX by mohlo být hodně blízko. Youtubeři možná již mají recenzentské vzorky pod NDA k otestování. Nvidia tak tuto kartu možná vydá ještě včas, aby se mohla potenciálně dostat pod stromečky (aspoň ty obhospodařované hodně bohatým rozpočtem). Přesné datum ještě netušíme, ale budeme vás informovat, jestli prosákne nebo bude oficiálně sděleno.

Plně aktivní čip TU102 a 12 GB paměti?

O parametrech zatím zprávy nejsou, podle komentáře VideoCardz by asi grafika měla být založená na čipu TU102, tedy stejném jako je v GeForce RTX 2080 Ti. RTX 2080 Ti totiž obsahuje ono GPU v ořezané podobě, kde zůstává aktivních jen 4352 stream procesorů. Titan RTX by pak asi nesl všech 4608 shaderů. A asi by také měl osazeno plných 384 bitů paměťové sběrnice a 12 GB paměti GDDR6 (RTX 2080 Ti je ořezaná na 11 GB a 352 bitů). V takovém případě by asi rozdíl ve výkonu nebyl nějak obří, shaderů by bylo o 6 % víc a paměťová propustnost a počet rasterizačních jednotek by narostly o 9 %. Nicméně další výkon by Nvidia mohla nahnat vyššími frekvencemi.

Podle snímků karty na snímcích od youtuberů a dalších „leakerů“ má grafika stejný design a chladič jako GeForce RTX 2080 Ti Founders Edition, ovšem na boku je svítící nápis Titan a kryt má zlatou povrchovou úpravu podobně jako Titan V. Pravděpodobně bude použité také stejné PCB jako v FE/referenční GeForce RTX 2080 Ti. Ale v tuto chvíli už snad Nvidia má vyřešené problémy s vysokou úmrtností těchto grafik , tak to snad nebude na závadu.

Karty Titan asi opět zdraží

Stejně jako u ostatních příslušníků nové generace Turing ale asi bohužel dojde ke zvýšení ceny této grafiky. Titany Xp stály 1200 dolarů (u nás s daní 34 500 Kč), ale to bylo v době, kdy ještě highendová GeForce GTX končila někde okolo 700 dolarů. Nvidia nyní zvýšila doporučenou cenu modelu RTX 2080 Ti na 1000 dolarů, ale FE verze stojí oněch 1200 dolarů jako doteď Titan. Je tedy logické, že zdraží i kartu Titan. Otázka je asi jenom, kam až to bude. Titan V s čipem Volta GV100 stál dokonce až 3000 dolarů , ale tak daleko to doufejme nedojde. Každopádně ale asi Titan RTX bude grafickou kartou nacházející se hodně mimo něčeho, co běžný smrtelník může nazvat rozumné cenové rozmezí.