Raspberry Pi můžete vybavit TV tunerem. Přijimač podporuje i DVB-T2

Oldřich Kratochvíl

Výstavba DVB-T2 je v plném proudu. Čechy v příštích dvou letech čeká nákup nových přijímačů, pokud budou i nadále chtít sledovat bezplatné pozemní vysílání. Nejlevnější set-top boxy stojí od 600 Kč, zajímavou alternativou pro kutily může být novinka určená pro minipočítače Raspberry Pi .

Britská nadace, jež za malinovými počítači stojí, totiž uvedla tzv. Raspberry Pi TV HAT. Jde o malou kartičku velikostí odpovídající RPi Zero , kterou zapojíte do 40pinového konektoru GPIO. Na ní se nachází tuner Sony CXD2880 schopný příjmu DVB-T i DVB-T2 a konektor pro anténní koaxiál. HAT bude fungovat se všemi RPi kromě modelu 1B, tvůrci ale doporučují verze 2, 3 a 3B+ .

Velkou nevýhodou ovšem zůstává zastaralý hardware malin. Jejich videodekodér si nerozumí s formátem HEVC/H.265 používaným v DVB-T2, takže obraz bude muset zpracovat hlavní procesor. A ten nebude mít dostatek výkonu na dekódování českého Full HD (1080p50).

Raspberry Pi však nemusí sloužit jako přehrávač, ale jako server. Nadšenci mohou nechat tuner pouze zpracovat datový proud s vysíláním, a to pak přes síť streamovat do domácích přehrávačů, mobilů, tabletů, počítačů apod., které už se o dekódování postarají samy.

Modul Raspberry Pi TV HAT u nás prodává certifikovaný rpisho za 585 Kč .