Rocket Lake má maximální takt 5,3 GHz, IPC je prý jako u Ice Lake, +18 % proti Skylake

Oldřich Kratochvíl

Home > Hardware Novinky > Rocket Lake má maximální takt 5,3 GHz, IPC je prý jako u Ice Lake, +18 % proti Skylake

Nová CPU Intelu pro desktop, která vyjdou v březnu 2021, budou mít sice stejný maximální takt jako Core i9-10900K, ale výkon na 1 MHz bude o 18 % lepší.

Minulý týden jsme tu měli skoro senzační zprávu, podle které by nové procesory Intel Core 11. generace pro desktop kódově označované Rocket Lake mohly mít takt až 5,4–5,5 GHz . To by bylo velmi významné, protože Rocket Lake má mít nové jádro adaptované z 10nm procesorů Ice Lake nebo Tiger Lake, jež má mít výrazně vyšší IPC než architektura Skylake z roku 2015.

Vypadá to, že takty nakonec budou o trošku nižší, takže předpokládaný výkon musíme o pár procent zkorigovat směrem dolů. Ale je tu důležitější věc – podle aktuálních zpráv má prý architektura použitá v Rocket Lake prakticky stejně vysoké IPC jako ta v Tiger Lake a Ice Lake (vzdor starému 14nm procesu), což bude mít mnohem větší přínos, než samotná frekvence.

Takt prý asi zůstane stejný jako u ES vzorků

Tato informace pochází opět od uživatele twitteru MebiuW, který přinesl minulé informace o taktech Rocket Lake – pro připomenutí sdělil, že ES vzorek modelu Core i9 (Core i9-11900K?) má jednovláknové turbo 5,3 GHz (jako Comet Lake). Ale protože šlo právě o ES vzorek, byla naděje, že nakonec bude u sériového modelu takt ještě vyšší. Ovšem vypadá to, že toto se nevyplní.

MebiuW teď píše, že už má informace i o následném kvalifikačním vzorku (QS), což už je předprodukční procesor, kde jsou na rozdíl o ES frekvence stejné, jako u finálních kusů. Tyto vzorky už totiž mají simulovat sériové modely procesoru pro potřeby testování. Podle MebiuW se už ale Intelu buď nepodařilo, nebo nezdálo být nutné (i tato možnost existuje) frekvence dál zvýšit a maximální jednojádrové turbo tak nakonec zůstane „jen“ na stejných 5,3 GHz. Asi není třeba nad tím nijak plakat, protože jde pořád o extrémní takt.

All-core boost 4,8 GHz

Zatímco jednovláknové turbo má u finálních procesorů soudě dle QS vzorků zůstat stejné jako u ES, Intel prý naopak o něco snížil frekvenci all-core boostu, tedy maximum, na němž poběží všechna jádra naráz (nejde o základní frekvenci, což je minimum, které by mělo být udrženo v rámci TDP neboli limitu spotřeby PL1).

Nejvýkonnější osmijádrový model Rocket Lake prý bude mít maximální all-core boost 4,8 GHz. ES měl zřejmě all-core boost 5,0 GHz. Důvod, proč došlo ke snížení, je možná příliš velký příkon nebo požadovaný proud při takovém boostu. Je možné, že by měl Intel problém vybinovat z výroby dostatečný počet čipů, které by tuto frekvenci zvládly bez překročení limitů stanovených pro socket LGA 1200.

IPC je proti Skylake lepší o 18 %

„Snížení“ frekvence na 5,3 GHz může teoreticky zmenšit jednojádrový výkon asi o 3,6 % proti hypotetické konfiguraci na 5,5 GHz. Rozdíl mezi těmito konfiguracemi je tedy jen drobný. Mnohem více výkonu udělá zvýšení IPC, díky němuž by výkon měl být dramaticky lepší než u 5,3GHz Comet Lake. Podle MebiuW má prý Rocket Lake o 18 % vyšší IPC (výkon na 1 MHz) takže by teoreticky se stejnými turbo boosty také mohlo mít o 18 % vyšší jednovláknový výkon.

Toto je údajně zlepšení IPC naměřené v SPECint2017 na ES vzorku Rocket Lake (přesněji na ES2, tedy druhé generaci ES předcházející vzorkům QS, která je více finalizovaná a stabilní než ES první generace).

Mělo by to odpovídat architektuře Ice Lake nebo Tiger Lake. AnandTech ve svém testu u Core i7-1065G7 (Ice Lake) naměřil IPC o 14 % vyšší v SPECint 2017 (v FPU testu o 21 %, celkově o 19 %), takže Rocket Lake by mělo mít srovnatelné IPC, dokonce možná vyšší než Ice Lake. Ale AnandTech nemá zcela přesnou metodiku a netestuje při konstantním taktu, takže je tu možná určitá chyba měření.

Ovšem každopádně se zdá, že by Rocket Lake nemělo být chudý příbuzný 10nm architektur, jenž od nich dostal jen část jejich výkonnostních triků. Dříve se uvádělo, že by IPC mohlo být vyšší třeba jen o 10 % ; má-li MebiuW pravdu, tak se toto nevyplní. S IPC stejně vysokým. jaké má Tiger Lake a Ice Lake. a zároveň 5,3GHz maximální frekvencí budou tato CPU mít rekordní jednojádrový výkon. Bude pravděpodobně i před Zenem 3 , jenž poskytuje dost možná velmi podobné IPC, ale má nevýhodu o 400 MHz nižších taktů.