Samsung uvedl supervýkonné PCIe 4.0 SSD pro Epyc 7002: 8 GB/s a 1,5 milionu IOPS

Oldřich Kratochvíl

Před dvěma roky návrat AMD do serverů s procesory Epyc také vzbudil dost pozornosti, ale teď vydaná druhá 7nm generace 7002 se kvůli tomu, že se Intelu vývoj Xeonů zasekl kvůli 10nm procesu, asi bude těšit o dost větší pozornosti. Příkladem může být třeba to, že v podstatě speciálně pro Epyc teď Samsung oznámil nová serverová SSD s dosud nevídaným výkonem.

Tato novinka se jmenuje Samsung PM1733 a používá jako první úložiště této společnosti rozhraní PCI Express 4.0 . Není to tedy vlastně produkt čistě pro nové procesory AMD, jako spíší první úložiště pro novou generaci PCIe 4.0 platforem, které eventuálně přijdou i od Intelu . Samsung ale při přestavení tuto novinku s Epycy 7002 Rome výslovně spojuje.

Samsung SSD PM1733 má dvě verze – s rozhraním U.2, což jsou 2,5″ disky, které se připojují kabelem, a pak verzi rozšiřující karty do slotu, s nízkoprofilovým PCB a pasivním chladičem. Obě provedení používají PCI Express 4.0, takže verze U.2 má rozhraní dvakrát rychlejší než typicky mají SSD s konektivitou PCIe 3.0 ×4. Ovšem verze v provedení karty je zároveň do systému připojená přes PCIe 4.0 ×8, takže má rozhraní čtyřnásobnou propustnost proti typickým M.2 modulům.

8000 MB/s, 1,5 milionu IOPS

Karta tento potenciál již využívá, i když ne plně. SSD s rozhraním PCIe 3.0 ×4 končí s přenosovými rychlostmi někde u 3,5–3,6 GB (kvůli režii), takže u PCIe 4.0 ×4 by se dalo čekat jako praktický limit zhruba 7,0–7,2 GB/s. Samsung PM1733 v kartové verzi ale podle výrobce má dosahovat rychlost sekvenčního čtení až 8,0 GB/s. Lze tedy čekat, že verze U.2 tohoto nedosáhne a mohla by končit někde u těch 7 GB/s, což je ovšem pořád hodně velký výkon.

Samsung neuvádí čísla pro zápis (toto SSD možná podobně jako další serverové modely bude zaměřené hlavně na čtení), ale v náhodném čtení má PM1733 dosahovat výkon až 1 500 000 IOPS, tedy opět hodně vysoké číslo. Disky by jinak také měly mít funkci dual-port a samozřejmě také zpětnou kompatibilitu s deskami a PCU, které umí jenom PCIe 3.0 a ještě ne PCIe 4.0.

Tato úložiště jsou založená na páté generaci čipy V-NAND s 96 vrstvami, kapacitou 512 Gb a zápisem typu TLC. Samsung již teď oznámil šestou generaci se 136 vrstvami , ale na tu je asi pro serverovou oblast zatím brzo. Modely budou pravděpodobně dostupné v několika různých kapacitách, Samsung ale prozradil jen ty maximální. V provedení U.2 má PM1733 poskytovat až 30,72 TB úložiště. Karta bude ovšem mít poloviční maximum, tentokrát jen 15,36 TB.

Obě verze se mají začít prodávat v průběhu tohoto čtvrtletí, respektive by je měl Samsung začít dodávat zákazníkům. Zda se objeví alespoň u některých specializovaných prodejců i na volném trhu, to už tak jasné není. V takovém případě ovšem také asi budou dost drahé (minimálně v té 15/30TB kapacitě). Samsung žádné informace o ceně neposkytl.