Stretch Dungeon

Oldřich Kratochvíl

Tak co jsme tu měli?Redungeon,Rust Bucket,Leap Daynebo třebaSilly Sausage in Meat Land. To všechno jsou skvělé hry, které spojuje společný vydavatel: Nitrome. Není snad jediný titul, který bych od nich považoval za nepovedený. Všechny se skvěle ovládají a mají nějakou zajímavou myšlenku, nebo alespoň netradičně spojují žánry. Přesto už minule jsem si stěžoval, že není vidět jakýkoliv posun dopředu. A dnes to bude ještě výraznější.

Stretch Dungeon – videorecenze

Útěk z vězení

Na seriál zapomeňte, zde se utíká mnohem stylověji. Místo promýšlení složitých plánů stačí myslí nafouknout zdi. Jakmile rozbijí klec, ve které jste uvězněni, čeká vás volný pád věží plné nástrah, překážek a nebezpečí. To fakticky znamená, že můžete umřít téměř kdykoliv. Minimálně na začátku se vám to také bezpečně stávat bude. Nitrome vždy umělo vymýšlet záludné pasti a to samé objevíte i zde.

Problém je, že na první pokus vás mnoho z nich usmrtí. Nevíte, že po velmi úzké škvíře následuje časovaná překážka, takže automaticky proletíte a umřete. Podruhé už si dáte pozor a včas se v mezeře zaseknete, abyste ve správný okamžik pokračovali. Je to trochu retro přístup, ale to mě na hrách od tohoto vydavatele baví. Nejsou jednoduché a nic vám nedají zadarmo. Ne, pokud se nebudete dostatečně snažit.

Neotřelé nápady

Snažení v tomto případě znamená časté opakování a učení se překážek. Ty se sice skládají náhodně za sebe, ale poměrně záhy začnete jednotlivé typy rozpoznávat. Čím dál ve hře se octnete, tím složitější překážky potkáte. A dostanete tedy další materiál k učení. Dovedu si představit řadu frustrovaných hráčů, kterým podobný přístup nevyhovuje. Pokud s ním problém nemáte a chcete se výzvě postavit, neváhejte.

Ovládání samo o sobě je prosté. Přiložením prstu nafouknete zdi – vyjma kovových konstrukcí, čehož v několika překážkách musíte využít. Nafouknutí probíhá rázně, a pokud jste zrovna přilepeni na zeď, vymrští vás na druhou stranu. Jedině tak se vyhnete všem nebezpečným hrotům, destruktivním koulím a ozubeným branám. Právě množství překážek a různých nápadů dává celé hříčce hloubku. Některé hroty nafouknutím schováte, jindy zase můžete spolu s hrdinou odrážet i překážky. To je oproti běžnému skákání zásadní změna. Kdyby třeba tvůrci s tímto odrážením překážek nepřišli, nemělo by nafukování žádný smysl.

Brambor

Zní to bizarně, a také že je, ale po chvíli se z toho stane poměrně normální záležitost. Ono prvotní kouzlo v tomto případě velmi rychle vyprchá. Dost možná za to může nezajímavý hrdina, připomínající spíše bramboru, nebo prostředí, které vás opět ničím neupoutá. Celé hře vedle nápadu s nafukováním zdí chybí cokoliv dalšího.Leap Dayměl každodenní turnaje,Rust Bucketněkolik módů a třebaSilly Sausagenetradiční vizuální styl. Stretch Dungeon v tomto případě tahá za kratší konec.

Jak už je u Nitrome zvykem, free-to-play model bývá velmi jednoduchý: za sebrané diamanty si buď prodloužíte život po smrti, nebo za větší obnos koupíte záchytný bod, abyste nemuseli pokaždé začínat z první kapitoly. Tuto měnu si můžete dokoupit, ale není to vůbec potřeba. Stačí vám na občasné prodloužení i nakoupení záchytných bodů, když se k nim dostanete. Otravovat vás mohou akorát časté reklamy, které lze za poplatek vypnout.

Závěr

I když jde stále o dobrou hru, nemohu se necítit lehce zklamaný. Jako by Nitrome udělalo krok zpět. Hratelnost je sice zprvu nápaditá, ale to nemůže vydržet dlouho. Obzvlášť, když vizuálně titul neohromí a nenabízí žádné speciální módy nebo ozvláštnění. Učení se překážek a vyšší výzva vskutku přináší slušnou zábavu, která ale tentokrát asi moc dlouho nevydrží. Reklamy mi přišly trochu až moc časté, ale jinak s free-to-play modelem není problém.