Stroj času od AMD: vyjde nový procesor pro socket FM2+. APU Carrizo po čtyřech letech?

Oldřich Kratochvíl

Od AMD teď pravděpodobně už všichni čekáte zprávy o 7nm procesorech s architekturou Zen 2 a současné 14nm (nebo 12nm) Ryzeny prvních dvou generací jsou pro vás stará známá věc. Občas se ale ne trh po delší době dostanou nové modely založené na starší generaci, což se teď vyskytlo u AMD. Ale čím je to pozoruhodné je, jak stará generace to je. AMD totiž nyní podle všeho chystá nový procesor pro socket FM2+, kterému už je pět let . Tedy něco jako kdyby Intel vydal nový Haswell pro desky platformy LGA 1150.

A8-7680?!

Tento měsíc se v některých internetových obchodech objevila „novinka“ v podobě procesoru AMD A8-7680. Toto značení by na první pohled naznačovalo, že by mohl patřit do generace APU Kaveri, kterou AMD vydalo na začátku roku 2014 . Počkat ještě dva měsíce, bylo by toto A8-7680 vydáno plných pět let po jejich příchodu. Na druhý pohled to nicméně vypadá, že A8-7680 by teoreticky mohlo být ne Kaveri, ale Carrizo s architekturou Excavator . Z roku 2015. I tak by ale tato novinka byla refreshovaným modelem již hodně staré generace APU a navíc pro staré desky. Tento procesor totiž má být vyrobený v provedení pro socket FM2+, který by již teoreticky měl být odpískaný a nahrazený platformou AM4.

Co přesně čip A8-7680 bude, není ještě plně jasné. Potvrzené přímo několika obchody je, že jde o APU, integrovaná grafika má označení Radeon R7. Pravděpodobně by mohla mít 384 stream procesorů, ale jistě to nevíme. CPU část by měla mít čtyři jádra (dva moduly) a maximální takt je dle údajů obchodů 3,8 GHz. Na Redditu se objevily další parametry, ale nevím, odkud pocházejí, takže jim asi bude zatím lepší nevěřit.

APU Carrizo a FM2+: písnička pro pamětníky

Protože jde o APU pro socket FM2+, měl jsem původně za to, že nemůže jít o Carrizo a že by to musel být refresh Kaveri. Možná si vzpomenete, že nám tu před lety APU Carrizo pro socket FM2+ napsalo menší telenovelu. Původně jsme měli zprávy, že je v plánu , pak ale bylo zrušeno . Až v roce 2016 pak s jádry Excavator vyšel onen Athlon X4 845 . Tradovalo se, že APU Carrizo se ukázalo nekompatibilní s napájecí infrastrukturou socketu FM2+, kterému scházel přívod jednoho samostatného napětí navíc. A proto mohla tehdy na platformu FM2+ vyjít jen Carriza s vypnutou grafikou.

Ovšem pokud zapátráte po webu pomocí produktového kódu „AD7680ACABBOX“, pod nímž je v obchodech vedeno krabicové balení A8-7680, naleznete také další kód „AD7680ACI43AB“. Ten snad označuje samotný procesor. Všimněte si poslední části za oním 7680. Kód „ACI43“ zdá se AMD používá u Athlonu X4 845 (AD845XACI43KA) a X4 835 (AD835XACI43KA), což právě byly čipy Carrizo. A to by silně svědčilo o tom, že i A8-7680 je APU Carrizo i s integrovanou grafikou, které se nakonec hodně (hóóóóódně) opožděně přece jen dostává na ten socket FM2+. Tudíž ona teorie, že v FM2+ tehdy Carrizo s grafikou nemohlo fungovat, asi poletí oknem.

Máme ještě jednu stopu po bagru. ASRock tento měsíc v nápadné shodě okolností vydal nové BIOSy pro některé desky platformy FM2+ s čipsetem A68. Jejich popis mluví o „Support AMD upcoming Carrizo APU.“ Pokud nejde o chybu, byl by to další doklad, že APU Carrizo může v socketu FM2+ nakonec existovat. A to nové APU Carrizo by asi nebylo nic jiného, než právě A8-7680. Jistě to uvidíme, až se tyto procesory reálně začnou prodávat. Jak dlouho to bude trvat, to ovšem nevíme. Šlo by vlastně o splacení pěkných pár let starého dluhu. A také takovou zajímavou kuriozitu pro ty, kdo si ještě na zmatky, spekulace a různé debaty o desktopových Excavatorech z té doby pamatují.

Levná DDR3? Zbylo ve skladech ještě příliš mnoho FM2+ desek?

Jaký je smysl tohoto kroku? Motivací by mohla být snaha zbavit se přebytečných waferů s 28nm čipy. Teoreticky by asi mohlo jít o určitou službu výrobcům desek v případě, že by ti měli příliš velké zbývající zásoby modelů se socketem FM2+ a pro jejich odbourání potřebují, aby k nim na trhu byly nějaké procesory. Či výrobcům PC, kteří by chtěli aspoň kosmeticky aktualizovat nějaké sestavy této platformy (kterých ale asi moc nebude a ještě méně jich asi pořád bude ve výrobě).

Je také možné, že plánem je zde zaútočit na co nejnižší cenu (například na rozvojových trzích). Platforma FM2+ totiž dovoluje použít levnější paměti DDR3 místo DDR4. Bylo by vtipné, kdyby z podobných důvodů někdo v AMD po čtyřech letech dostal za úkol dořešit onu nekompatibilitu a ukázalo se, že se s ní něco dělat dalo.

Pokud náhodou provozujete počítač s FM2+ deskou a máte v něm třeba jenom  dvoujádrový model APU a chcete ho trochu posunout – ale současně nechcete rovnou investovat do něčeho modernějšího – pak by možná A8-7680 mohlo mít určitou zajímavost. Oproti Kaveri a jeho refreshi Godavari umí čipy Carrizo hardwarově dekódovat 4K video a také formát HEVC (ale bez 10bitového profilu Main 10). Jejich GPU je modernější s podporou delta komprese paměti. CPU má o něco vyšší IPC v některých aplikacích, ale jinde mu zase škodí menší L2 cache, což zhoršuje výkon ve hrách. Úplně jasné zlepšení proto Carrizo proti čtyřjádrovému Kaveri není.

Ale při pořizování nového PC je opravdu rozumnější spíš sáhnout po platformě AM4 (nebo tomu, co nabízí Intel). Na AM4 se přinejhorším také dá koupit APU s architekturou Excavator (v refreshované podobě Bristol Ridge ). Ale pokud vám nevadí pomalejší GPU, uděláte mnohem líp, když koupíte Athlon 200GE , který má nízkou spotřebu a jádra Zen, takže jako CPU je o dost schopnější. Případně čtyřjádrový Ryzen 3 2200G, jenž také není zas tak drahý.