The Elder Scrolls: Legends

Oldřich Kratochvíl

The Elder Scrolls: Legends – videorecenze

Dotykové displeje vdechly online karetním hrám druhý život. Nejúspěšnějším příkladem může býtHearthstoneod Blizzardu, který přinesl rychlé duely, strategii, férový free-to-play model i humor. Ani ten se však nemůže chlubit přílišnou originalitou, neboť opravdovým průkopníkem je karetní hra Magic: The Gathering. V digitální světě této hře tak nějak ujel vlak a vznikl prostor právě pro tituly jakoHearthstonenebo TES: Legends.

Prastaré svitky

Skyrim patří mezi nejúspěšnější RPG hry posledních let a všichni napjatě očekáváme pokračování. Než však přijde, Bethesda se tento fantasy svět snaží zúročit i jinak. VedlePinballuto je třeba karetní hra, CCG. Herní systém se Hearthstone určitě podobá, ačkoliv o kopii jistě nejde. I proti Magic přichází tvůrci s vlastními nápady. Navíc zde nenajdete humor – tento svět se prostě bere vážně, i když si jako svou postavu můžete vybrat přerostlou ještěrku.

Proti sobě vždy stojí dva hráči, kteří se navzájem snaží zničit. K tomu využijí karty s bojovníky i kouzly. Zásadní změnou je rozdělení herního pole na poloviny. Vojáci v jedné části nemohou útočit na protivníky v druhé. Ve hře nechybí karty obránců, které vás nutí nejprve útočit na ně samé, než můžete zranit ostatní jednotky nebo přímo druhého hráče. Tentokrát však takový štít platí jen pro danou část pole. Asi si dovede představit, jak tato změna s celým systémem zamíchá.

Strategie

Některé karty vám mohou umožnit manipulovat s jednotkami a díky tomuto rozdělení hra získává další vrstvu strategie. Důležité už není, co vyložíte, ale i kam to vyložíte. Pro hraní karet spotřebováváte manu, která se vám po každém kole obnovuje a zvyšuje svou maximální zásobu. Později tak můžete zahrát více karet najednou, nebo vyložit jednu dražší. Samozřejmostí je sbírání karet nakupováním náhodných sad a jejich řazení do balíčku.

Právě kombinace karet rozhodnou o vítězi. Při sestavování balíčku musíte výrazně promýšlet strategie, a pokud se vaše karty vzájemně neposilují a neprovazují, nejspíše prohrajete. Karet je přitom ohromné množství a nedivil bych se, kdybyste byli zprvu zahlceni. Některé mají speciální efekt při vyložení, jiné posilují další karty, jiné mají bonus, dokud je na ploše specifická kombinace karet, další jsou silně závislé na pořadí zahraných karet nebo dokonce na náhodě.

Časožrout

Pokud se do hraní opravdu chcete vrhnout, připravte si spoustu času. Příprava a pilování vlastního balíčku vyžaduje značné úsilí a bez znalosti ostatních karet a všech schopností snadno padnete do pasti. Samozřejmě se neobejdete bez dokupování balíčků za skutečné peníze, pokud chcete pomýšlet na aktivní soupeření v herních ligách. Hra nabízí řadu tříd, do kterých se karty řadí a vy je můžete míchat dle zvoleného balíčku.

V poslední aktualizaci hra jednak přišla o označení „beta“, ale také získala kompletně nové balíčky s postavami ze Skyrimu. Za zmínku stojí rovněž příběhová kampaň, která není špatně napsaná a představuje jak skvělý tutoriál, tak později i příjemnou výzvu. Problém je, že její první část musíte projít, než můžete soupeřit s ostatními online. To znamená minimálně hodinu času. A to je doba, která nejednoho kompetitivního hráče odradí.

Závěr

Legends se jistě zařadí mezi ty nejlepší sběratelské karetní hry na telefonech a tabletech, i kdyžHearthstonese o prvenství obávat nemusí. Bethesda zvolila vážný přístup a zaujme vás i propracovanými ilustracemi nebo povedenými animacemi. Dostatek změn a novinek spolu se zajímavým světem ospravedlňuje její existenci. Bez placení se mezi nejlepší hráče nedostanete, ale to se u sběratelské hry dá očekávat. Za pozornost určitě stojí, snad vás neodradí dlouhý tutoriál.