Tiny Miners

Oldřich Kratochvíl

Pokud jste sledovali nášseriál o českých studiích, jistě vám neunikloAbout Funpracující na hříčce Tiny Miners, kterou dnes recenzujeme. Sami autoři titul prezentovali jako vedlejší projekt a soustředili se hlavně na akční online soupeření ve Warfriends. Jestli ale někdo čekal opravdu malou hříčku, jako třeba já, bude překvapen. Hned po pár kolech se vám začnou otevírat herní možnosti a propracované mechaniky.

Hra je ve fázi soft-launch pro český a slovenský trh, takže se ještě do plnohodnotného vydání může změnit.

Tiny Miners – videorecenze

Kopej pro radost a bohatství

Hlavní pracovní (a herní) náplní je prokopávání šachet v podzemí. Za jakým účelem? V zemi se nachází spousta pokladů – narazíte na zlato, truhlice s poklady a vzácné materiály. Ač se to tak na první pohled možná nezdá, kopání probíhá v několika cestách, mezi kterými pouze přeskakujete. Rychlé reakce se hodí k získání více bodů i materiálů. A jak můžete sami odtušit, mimo sebratelných předmětů potkáte i překážky.

Autorům se povedlo udržet vzrůstající tendenci, takže skoro každé kolo narazíte na něco nového – ať už je to materiál, překážka nebo bonus. Překvapením může být i samo zjištění, že tu jsou jednotlivé úrovně místo jediného nekonečného módu (který ovšem také nechybí). Díky tomu lze neustále držet tempo při postupném vylepšování vybavení a objevování nových věcí. To jsem ještě nezmínil? Váš horník může být vylepšen novou výstrojí.

Seber a vyrob

Předměty nejen oblékáte, ale také rovnou vyrábíte. To je ten důvod, proč během kopání sbíráte materiály. Jejich sběr nezávisí jen na náhodě, ale často se v úrovni můžete rozhodnout, jestli sebere to a obětujete ono či naopak. Proto se vyplatí sledovat, které předměty zrovna hledáte. Výroba se skládá ze dvou částí: nejprve předměty objevujete, pak přichází na přetřes sama tvorba. Oboje zabere nějaký čas (nebo stojí krystaly).

Co se stane, když zkombinujete plast a svíčku? Možností není nekonečně a většinou jsou dost očividné, takže z toho mám trochu pocit, že je to akorát snaha o natáhnutí čekání. Když jednou předmět objevíte, můžete ho tvořit dle libosti. Pokaždé máte malou šanci získat legendární kopii s bonusy navíc, takže se to občas vyplatí zkusit víckrát. Navíc, pokud investujete trochu zlata a magického prášku, každý předmět vybavíte ještě dalšími bonusy.

Když máte ve hře všechno

Myslíte si, že tady to končí? Ale kdeže, hra obsahuje spoustu dalších zákoutí. Tak třeba obchod, ve kterém si za větší obnosy zlata pořídíte kvalitní vybavení. Ani to ovšem nevydrží nekonečně, neboť každé má jen určitý počet použití, po kterých je třeba ho vyměnit nebo opravit. Nechybí ani denní odměny, otevírání beden nebo losování za drahokamy. Free-to-play systém je opravdu složitý, propracovaný a možná až trochu překombinovaný. To vše je totiž ještě doplněno energií, bez které si nezahrajete.

Samo kopání se tak může rychle dostat na druhou kolej. To by ovšem byla velká škoda. Na ovládání jsem si zprvu musel zvykat, ale možnost vybírat si vhodnou cestu a prokopávat se kameny stojí za to. Sice máte určitý počet životů, ale fakticky to znamená, že můžete udělat třeba dvě chyby, protože vás většinou hned navedou do dalších překážek. Při tom množství objektů se hra později začne stávat lehce nepřehlednou.

Závěr

Tiny Miners jsou ve výsledku mnohem rozsáhlejší a komplikovanější, než jsem vůbec čekal. Kombinují prvky z řady odlišných her. Na jednu stranu je to běhačka, kde sbíráte mince či suroviny a vyhýbáte se překážkám. Na druhou stranu obsahuje tvorbu předmětů, bonusy, vylepšování, klany a spoustu dalších drobností. Celkem vzato je to hezká a milá hra, která je skutečně promyšlená, jen možná trochu složitá a místy nepřehledná. A čeština prý přibude v brzké aktualizaci.