Vydání GeForce RTX 3070 odloženo o dva týdny. RTX 3060 Ti možná vyjde až v listopadu

Oldřich Kratochvíl

Home > Hardware Novinky > Vydání GeForce RTX 3070 odloženo o dva týdny. RTX 3060 Ti možná vyjde až v listopadu

Třetí a zatím nejlevnější z nových 8nm grafik generace Ampere se začne prodávat až 29. 10. a RTX 3060 ti může asi být posunuta také. Má to ale být proto, aby jich bylo dost a nerozprodaly se zase během okamžiku.

Nvidia už stihla vypustit na trh a do rukou hráčů první dva modely grafik generace Ampere, GeForce RTX 3080 a GeForce RTX 3090 . Třetí model přibude tento měsíc a měla by to být GeForce RTX 3070, což byl třetí model, který už Nvidia prezentovala hned při prvním odhalení grafik Ampere . Ovšem vypadá to, že jeho vypuštění nastane později, než Nvidia původně chtěla.

Původně jsme informovali, že se tato karta začne prodávat 15. 10. , což bylo přímo oficiálně sděleno Nvidií. Nakonec budete muset čekat ještě o 14 dní déle, firma teď sdělila, že vydání katy se posouvá až na 29. 10. V ten samý den by prý také měly vyjít recenze, ty tedy také budou ke čtení později. Nvidia již dříve potvrdila cenu, která má pro ČR být 13 999 Kč.

Jaký výkon se pro GeForce RTX 3070 ukáže v recenzích, se tedy dozvíme až den po odhalení Radeonů RX 6000, které má proběhnout 28. října . Ovšem tam ještě recenze nebudou, protože tyto karty mají prý pak vyjít až v druhé polovině listopadu (prý snad 16. až 20. 11.).

Nicméně posunutí dne, kdy začnou prodeje, asi není učiněno proto, aby recenze RTX 3070 zase přebily zprávy o odhalení konkurence, důvod je jinde. Nvidia uvádí, že si je vědoma toho, jak kupující nelibě nesou nedostupnost karet Ampere, které se hned vyprodaly, a přání, aby při vydání byla na skladech větší zásoba. Důvodem odkladu má být přesně toto. Dva týdny navíc, o které se RTX 3070 posune, znamenají, že se z produkce (která má běžet podle původního plánu) nashromáždí víc kusů. Je možná, že se karta i tak vyprodá, ale dostane se předtím na víc lidí.

GeForce RTX 3060 Ti by se mohla posunout také

Původní zprávy (tentokrát už ne oficiální, šlo o informaci od webu VideoCardz) uváděly, že Nvidia měla původně pořád ještě před koncem října vydat také čtvrtý model, jímž měla být GeForce RTX 3060 Ti . U této karty se očekává GPU GA104 (šlo by tedy o ořezaný derivát GeForce RTX 3070) patrně s 4864 shadery a TDP snad 180 W nebo jen mírně vyšším. Paměti by byly stejné GDDR6 jako u GeForce RTX 3070, tedy 8 GB na 256bitové sběrnici.

Ovšem když byla GeForce RTX 3070 odložena až na samý konec října, je pravděpodobné, že tento další model také bude pozdržen. Teoreticky je sice možné, aby ho Nvidia vydala ve stejný den, ale pak by asi přišel vniveč cíl mít při uvedení přichystaných víc karet. RTX 3060 Ti by tak také mohla být odložena o 14 dní například na termín v polovině listopadu. Teoreticky by opět kvůli logistice a zvýšení zásob mohla čekat ještě o něco déle, ale pozdější datum už by bylo zase nevýhodné proto, že by bylo příliš pozdě před Vánocemi.

Poměrně pravděpodobné by asi mohlo být datum třeba tomu 12. listopadu (dva týdny po RTX 3070), ale je to jenom tip, takže skutečnost může nakonec vypadat jinak. Cena RTX 3060 Ti zatím známá není, Nvidia tento model ještě oficiálně neoznámila.