Zakladatel Telegramu označil uživatele iPhonů za „digitální otroky“

Oldřich Kratochvíl

Zakladatel oblíbené chatovací platformy Telegram,Pavel Durov, se v minulosti již několikrát nepříliš lichotivě vyjádřil na účet společnosti Apple a jejích produktů. Tentokrát si však vzal „na paškál“ také samotné uživatele smartphonů s logem nakousnutého jablka.

Na jeho osobním kanálu na platforměTelegramuvedl v souvislosti s reportážíThe New York Timeso tom, jak Apple monitoruje čínské uživatele a informace poskytuje čínské vládě, že Apple „velmi účinně využívá business model založený na prodeji zastaralých zařízení za přemrštěnou cenu uživatelům uzamčeným v Apple ekosystému.“ Pavel Durov má údajně pokaždé, když musí Telegram testovat na systému iOS, pocit, jako by se vrátil do středověku. 60Hz displeje iPhonů podle něj nemohou soupeřit se120Hz zobrazovacími panelymoderních smartphonů s Androidem.

Zároveň však také nazval uživatele iPhonů „digitálními otroky“, neboť mohou používat pouze aplikace, které jim Apple povolí. Podle jeho slov jej tedy nepřekvapuje, že Komunistická strana Číny oceňuje totalitní přístup Applu, a nyní má díky cupertinské společnosti naprostou kontrolu nad daty všech (čínských) občanů používajících iPhony.

Kauza navazuje na výstavbu gigantického datového centra v Číně ve městě Guiyang. Na serverech mají být ukládány data čínských uživatelů, která jsou následně spravována čínskou národní společností. CEO Applu,Tim Cook, v rozhovoru proVICE Newssice tvrdí, že jsou data uživatelů naprosto v bezpečí, mnohé informace však nasvědčují tomu, že to tak úplně pravda nebude.